Prioritní (české) řízení
-2 měsíce
Rešerše na stav techniky

Z rešerše na stav techniky se zjistí, jaké podobné výrobky jsou již popsány a z parametrů nového řešení se stanoví, zda disponuje vynálezeckou výší a bude možné na něj získat patent.

Přípravě samotného popisu vynálezu by rešerše na stav techniky měla předcházet, přihlašovateli nic neunikne a známým podobným řešením se dopředu vymezí, čímž se možným komplikacím předejde.

Tento přístup v důsledku v zahraniční, kdy se usiluje o patenty v deseti územích, klientům šetří průměrně 1 000 000 Kč.

Příprava popisu vynálezu

Z výsledků rešerše se čerpá pro zpracování nejbližšího stavu techniky, vymezení se vůči stávajícím známým řešením. Dále se pak ve spolupráci s původci vydefinují podstatné parametry vynálezu a demonstrují se jeho funkce. Dokládají se nákresy výrobku nebo zařízení, demonstrují se příklady provedení. Sestavuje se definice patentové ochrany, tzv. patentové nároky. Popis vynálezu pro podání české patentové přihlášky se již rovnou připravuje tak, aby obstál ve všech světových patentových řízeních a byl získán kvalitní monopol.

0
Podání prioritní (české) přihlášky

Podáním patentové přihlášky jak v ČR, tak jinde v zahraničí vzniká mezinárodní právo přednosti dané PUÚ, na základě kterého se vynález přednostně rozšiřuje do světa.

Tímto podáním se v podstatě zastaví čas. Můžete si vydechnout, už Vás nikdo nepředběhne. Po tomto dni již nikdo další, podáním ani na druhém konci světa, nemůže získat patent při dodržení zde uvedených lhůt.

V případě negativního stanoviska, namítané dokumenty mají popisovat stejné nebo obdobné řešení a vynález tudíž není nový nebo z dokumentů vyplývá a není tak výsledkem vynálezecké činnosti. Pak je na patentovém zástupci, aby vynález obhájil a patentovému úřadu vysvětlil, jak se od namítaných dokumentů liší. Nebo je stanovisko k patentovatelnosti kladné ihned a vynález jde do udělovací fáze řízení a jsou vyměřeny poplatky za vydání patentové listiny a udržování patentu v platnosti.

9 měsíců
Rešerše ÚVP v ČR

Podáním patentové přihlášky jak v ČR, tak jinde v zahraničí vzniká mezinárodní právo přednosti dané PUÚ, na základě kterého se vynález přednostně rozšiřuje do světa.

Tímto podáním se v podstatě zastaví čas. Můžete si vydechnout, už Vás nikdo nepředběhne. Po tomto dni již nikdo další, podáním ani na druhém konci světa, nemůže získat patent při dodržení zde uvedených lhůt.

12 měsíců
Patent v ČR

Vynález, splňující dle rešerše podmínky patentovatelnosti, jde do udělovací fáze řízení, jsou vyměřeny poplatky za vydání patentové listiny a udržování patentu dle stáří přihlášky před udělením.

Mezinárodní patentová rešerše
možné prodloužení času
Podání přihlášky podle PCT

Mezinárodní patentová přihláška podle PCT se podává ke Světové organizaci duševního vlastnictví WIPO v Ženevě. Jedná se o takovou 18 měsíční časovou vsuvku do časové posloupnosti řízení světového patentového systému. Důsledkem je získání 1,5 roku navíc pro vstup do konkrétních států či teritorií pro udržení práva přednosti.

18 měsíců
Mezinárodní rešerše

Výsledkem řízení PCT je mezinárodní rešeršní zpráva se stanoviskem k patentovatelnosti, tzv. written opinion. V podobném duchu jako je rešerše a zpráva o úplném průzkumu v ČR.

20 měsíců
Změny nároků – Art. 19 PCT, zveřejnění

Na mezinárodní rešeršní zprávu je možné reagovat úpravou definice patentové ochrany, tedy patentových nároků, a vymezit se tak vůči namítaným dokumentům.

Pro porovnávání posuzovaného vynálezu s namítanými dokumenty se vždy berou v úvahu pouze patentové nároky, nikoli celý text vynálezu. Takže konkretizováním, resp. přidáním vhodných znaků a tudíž zúžením, může dojít k vymezení se vůči závadným dokumentům. Získá se tak patent o něco konkrétnější.

Zahraniční řízení
30 měsíců
Jak to probíhá?
  •  Rešerše a průzkum
  •  Zveřejnění ve věstníku
  •  Udělení zahraničních patentů
148 členských států PCT – Vstup do světa

Rozšíření českého vynálezu do zahraničí s podržením práva přednosti během 12 měsíců v tzv. prioritní lhůtě podle PUÚ nebo s využitím vsuvky PCT během 30 měsíců od jeho podání v ČR. Podávají se patentové přihlášky do jednotlivých zemí jako je USA, CA, JP, AU, BR, atd. nebo teritorií EPO (Evropa), EAPO (Euroasie). V každé zemi, nebo teritoriu, probíhá podobné řízení jako v ČR. Rešerše, stanovisko či námitky úřadů, obhajoby zástupců a po kladně ukončeném řízení udělení patentů.

Udělení národních patentů
X – Y měsíců
Možnost validace

Podání překladu, zveřejnění

Validace je jeden z nejnákladnějších procedurálních kroků v patentovém systému vůbec. Jeho nákladnost je způsobena jazykovými rozdílnostmi jednotlivých zemí Evropy, které jsou členy EPC.

Aby byl udělený evropský patent v zemích Evropy účinný, je potřeba znění patentu přeložit do jejich národních jazyků. Některé země chtějí přeložit kompletní dokumentaci patentu, jiné pouze patentové nároky, vybrané země dokonce nepotřebují překlady vůbec.

Udržování v platnosti
monopol na trhu
Platnost patentů

Patent platí až 20 let, záleží na jeho majiteli, jak dlouho bude platit každoroční udržovací poplatky. Platnost se počítá již od data podání patentové přihlášky, nikoli od udělení patentu.

Zánik českého patentu
20 let
Zánik zahraničních patentů
21 let